Svenska Schäferhundklubben

Här under kan ni se resultat från inofficiella tävlingar och resultat på årets hund. 
Övriga resultat finner ni på www.sbktavling.se 

Resultat från årsmötet 2018

Årets schäfer

1 Egons Olfina Ulrika Rohnström 64 p
2 Divahedens Nesco Marie Bonté 24 p
2 Canone Bliss Anki Munter 24 p
3 Nicoles Xman Rolf Bonté 23 p
5 Gråmanns Esko Tommy Munter 21 p
6 Torneryds Junis Jissa Lina Johansson 20 p
7 Anemicos Tyson Henry Johansson 17 p
7 Barvatorps Elza Urban Boberg 17 p
9 Egons Penya Lena Olofsson 14 p

Vandringspriser Egons Olfine Ulrika Rohnström IPO 1-3 268p
Divahedens Nesco Marie Bonté BSL 1-3 188p
Anemicos Tyson Henry Johansson Appellklass 200,5p uppflyttad
   
 

Tregrenen 2016

Placering

Lag
1

Jazza Princess med Hov

Anders Ekman Listro spår

Ulrika Nikolausson Jazza uppletande (bästa uppletande hund)

Urban Boberg Elza lydnad

262,5

2

Tokstollarna

Patrik K Toke Spår

Ulrika R Grozz uppletande

Åsa M Silva Lydnad (bästa lydnadshund)

245

3

Team Yangsters

Jan Edlundh Zippan spår

Ullis D Lattja uppletande 

Jenny J Syra lydnad

235

4

Tossiga Aussiegänget

Åsa M Tass spår

Per M Japp uppletande 

Patrik K Zacko

221

Morr från Norr

Ann Louise J Kaisy spår

Katarina N Thor uppletande

Gunnar H Dallala lydnad

219,8

6

Norrgänget lag 1

Henry J Tyson spår

Camilla P Freja uppletande

Sanna Nova lydnad

211,4

7

Knatte Fnatte Tjatte

Lena O Pennja spår

Anki M Blizz uppletande

Tommy M Esko lydnad 

208,8

8

Godbitarna 

Maja Z Kiitos spår

Mia F Fanza uppletande

Ulrika R Olfie lydnad 

203,5

Årets Schäfer 2015

1. Nicole´s Urzuz, Henrik Bonté 55 p.

2. Nicole´s Xman, Rolf Bonté 54 p.

3. Anemico´s Tyson, Henry Johansson 51 p.

4. Ladingens Strozzie, Birgitha Yttergren 44 p.

5. Team Sajo Diza, Siw Hederstedt 33 p.

6. Canone Bliss, Ann-Kristin Munter 32 p.

7. Egons Olfine, Ulrika Ronström 20 p.

7. Anemico´s Tosca, Evelina Hillberg 20 p.

9. Gråmanns Esko, Tommy Munter 18 p.

9. Grozz vom Scandinawian, Ulrika Ronström 18 p.

11. Bockegårdens Ike, Arash Chehrehnegar 14 p.

12. Alissa, Lina Johansson, 12 p.

13. Wezenhof´s Cimba, Ulrika o Mats Härnlöv 10 p.

14. Bockegårdens Listro, Jakob Nilsson-Ekman 9 p.

 

Vandringspriser 2015

(1)Appellklass-spår/sök

1. Ladingens Strozzie, Birgitha Yttergren 230,5 p. uppflyttad

(2)Spår-lägre klass

1. Team Sajo Diza, Siw Hederstedt 418 p. godkänd

(3)Spår-högre klass

Ingen deltagare

(4)Spår-elitklass

Ingen deltagare

(5)IPO-klass 1/2/3

1. Grozz vom Scandinawian, Ulrika Ronström 280 p. cert (IPO 3)

2. Gråmanns Esko, Tommy Munter 260 p. G (IPO 2)

3. Bockegårdens Listro, Jakob Nilsson-Ekman 255 p. G (IPO 2)

4. Ladingens Strozzie, Birgitha Yttergren 238 p. B (IPO 2)

5. Wezenhof´s Cimba, Mats Härnlöv 227 p. B (IPO 2)

(6)BSL-klass 1/2/3

1. Bockegården´s Ike, Arash Chehrehnegar 145 p. B (BSL 3)

2. Alissa, Lina Johansson 143 p. B (IPO 1)

(7)FH-1/2

Ingen deltagare

(8)Lydnad-klass 1

1. Alissa, Lina Johansson 183,0 p. 1:a pris

2. Nicole´s Urzuz, Henrik Bonté 181,5 p. 1:a pris

3. Nicole´s Xman, Rolf Bonté 180,0 p. 1:a pris

4. Canone Bliss, Anki Munter 174,5 p. 1:a pris

5. Anemico´s Tyson, Henry Johansson 164,0 p. 1:a pris

6. Ladingens Strozzie, Birgitha Yttergren 159,0 p. 2:a pris

(9)Lydnad-klass 2

1. Team Sajo Diza, Siw Hederstedt 155,5 p. 2:a pris

(10)Lydnad-klass 3/elit

Ingen deltagare

 
 
 

Resultat Tregrenen 2015 

Placering Lagnamn och deltagare
1

Två flamsiga flattar och Mia

spår Agne Larsson Mia

uppletande Carina Ekström Harry Bästa uppletande (5)

dograce Lennart Jacobsson Hassan Bästa dograce (5)

2

Tail Upp

spår Jakob Nilsson Ekman Listro Bästa spår

uppletande Ulrika Ronström Grozz

dograce Anki Munter Blizz

3

Lag LEK

spår Tommy Munter Esko

uppletande EvaMaria Zarges Kiitos

dograce Henrik Bonté Leo

4

Gangster Schäfrarna

spår Ulrika Ronström Olfine

uppletande Magnus Svensson Evert

dograce Evelina Hillberg Tosca

5

Norrgänget 1

spår Camilla Pettersson Freja

uppletande Ulla-Britt Malmberg Duva

dograce Susanne Winberg Malva

6

Norrgänget 2

spår Henry Johansson Tyson

uppletande Katarina Nilsson Thor

dograce Gunnar Holm Dalida